Konstantinovy Lázně
Jediné lázně v Plzeňském kraji oslní návštěvníka svým klidem a absencí rušných kolonád. Ačkoliv jsou Konstantinovy Lázně nejmladší obcí v kraji, hradiště, hrady a tvrze, které v okolí najdete, mají dalekosáhlou historii ověnčenou pohádkovými legendami. Konstantinovy Lázně obklopené z jihovýchodní strany zalesněnou čedičovou horou Hradišťský vrch se nesmazatelně zapíší do vašeho srdce.
U Starých Lázní
Nedaleko dnešních Lázní se nacházel sirný pramen, jehož léčivé účinky znali už sedláci tamní Nové Vsi v 16. století. Majitel bezdružického panství Konstantin Löwenstein projevil koncem 18. století o pramen zájem, ale sedláci se nedali. Začátkem 19. století dokonce vybudovali u tzv. Smraďochu lázně o jedné budově, ale její provoz byl nad jejich síly. A tak potomek Konstantina Karel lázně koupil a dal tak vzniknout lázeňskému podnikání v této oblasti.
Lázeňský areál se značně rozšířil a prošel postupně rukami několika nájemců. Místo, kde vše začalo, najdete dnes na mapě jako Staré Lázně asi tři čtvrtě kilometru od centra obce.
Zdraví prospěšná voda
Malebnost a klid místa, které navštívil i autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora, můžete přijet obdivovat díky lokálce s trasou Bezdružice – Pňovany. Ta sem v minulosti dovezla již mnoho návštěvníků.
První kroky vás zřejmě zavedou do srdce Konstantinových Lázní – parčíku s Prusíkovým pramenem a léčebným pavilonem stejného jména. Zde můžete ochutnat opěvovanou minerální vodu, bohatou na kysličník uhličitý (nejvyšší obsah v ČR). Ten vám doslova vlije krev do žil a vy se tak můžete vydat k dalším zajímavostem a vyšlápnout si po jedné z naučných stezek, které kolem Lázní vedou.
K hradišti, ke studánce nebo na romantickou zříceninu
První naučná stezka vede na Hradišťský vrch. Po několika stovkách metrů narazíte na odbočku vedoucí k Panence Marii ve skále. Její sochu zde nechal postavit vděčný hajný, kterému se v lese ztratila dcerka. O tu se prý celou noc starala velmi milá paní v bílém šatu.
Na Hradišťském vrchu bývalo kolem 9. století před naším letopočtem velké hradiště. Jeho zbytky v podobě obvodových valů a bran jsou dodnes patrné. Ze stezky můžete shlédnout i dolů na malý čedičový lom, který je v létě oblíbeným místem ke koupání.
Ke Studánce lásky vás zavede další naučná stezka, jejíž část vede divokým údolím Hadovky. V potoce spatříte minerální vývěry a napijete-li se ze Studánky lásky, vaše drahá polovička vás již nikdy neopustí.
Třetí, nejdelší naučná stezka vám nabídne výlet přes Ovčí vrch s výšlapem na Krasíkov se zříceninou hradu Švamberku. Mimo nádherných výhledů, které se vám z obou vrchů naskytnou, určitě nezapomeňte navštívit vyhlášenou pizzerii v Dolních Polžicích, kde je také lanové centrum.
Poslední tip na krásný výlet je trochu stranou Konstantinových Lázní. Jedná se o romantickou zříceninu hradu Gutštejnu, která láká celé generace trempů, turistů a výletníků. Návštěvu Gutštejnu můžete spojit s vycházkou po naučné stezce Šipín vedoucí divokým údolím Hadovky.
Lázně pulzující životem
V Konstantinových Lázních si najde to svoje snad úplně každý. Nově vybudována dráha pro inline bruslení dlouhá 5,5 km vede kousek od centra obce a zavede vás i do okolních vesniček.
A pokud budete chtít vyrazit s přáteli za zábavou, určitě vás potěší bohatý lázeňský kulturní a společenský život. Řada hudebních vystoupení se koná za teplých večerů přímo pod otevřeným nebem na open air scéně místního kulturního domu.
Ochutnejte léčivou vodu minerálního pramene v Konstantinových Lázních, příznivě působící na váš kardiovaskulární systém a vydejte se s chutí po mnoha místních zajímavostech jednou z několik naučných stezek.