Kořenská alej
Českou krajinu poznamenalo v minulosti mnoho špatných rozhodnutí. Napravit staré omyly je obtížná a dlouhá cesta. Obyvatelé Kořene se rozhodli obnovit ztracenou krásu barokní krajiny, protože jim místo, kde žijí, není lhostejné.
Kořeny minulosti
Nápad na vysázení ovocné aleje vzešel od místních obyvatel a jejich přátel. Inspirován byl pamětníky, kteří vzpomínali na vyhlášenou třešňovou alej. Byla vysázena podél cesty vedoucí přes kopec k papírně u Kosího potoka. V 80. letech padla třešňovka za oběť scelování polí a s ní zanikla i původní cesta. Myšlenka na vysázení nové aleje se ujala a ovocné stromy olemovaly nejen cestu k bývalé papírně, ale i cestu do Olbramova a ke Křínovskému mlýnu.
Stromy spojují
Aleje patří k evropské krajině již od barokní doby. Odjakživa přinášely lidem své ovoce, stín, doprovázely je a dotvářely malebnost jejich domova. Stromy podél cest neslouží pouze lidem, ale mají svou důležitou funkci také pro různé druhy zvířat a rostlin. Pomáhají jim cestovat stejně jako nám, a tím udržují místní ekosystémy v rovnováze.
Stromová alej v Kořenu navíc spojila obyvatele společnou prací a upevnila jejich vztah ke kraji, kde žijí.
Staré stromy
Na výsadbu aleje obyvatelé Kořene vybrali původní lokální odrůdy dřevin. O vlastnostech vysazených stromů se dozvíte cestou do Kořene, protože součástí projektu je i naučná stezka.
Půjdete-li tudy koncem léta, možná okusíte chutě odrůd ovoce, které si v supermarketu nekoupíte.