Město Černošín
Zdaleka viditelnou a výraznou dominantou Tachovského kraje je bezesporu Vlčí hora. Hluboko pod ní se klikatí údolí Kosího potoka. Lidé zde žili již v době bronzové. Je to krajina nabitá dramatickou historií, krajina tajuplných mohyl, zřícenin a příběhů. Takový je kraj okolo Černošína.
Pohnutá historie
Černošín je zmiňován již od dvanáctého století. Vznikl na důležité cestě z Plzně do Chebu.
Od roku 1396 náležel k nedalekému hradu Volfštejn. Po zkáze hradu jeho majitelé přesídlili na Třebel. V 16. století udělili Švamberkové vsi statut městečka a propůčili mu do znaku svoji typickou labuť. Roku 1611 zachvátil Černošín rozsáhlý požár. Následné protipožární opatření dalo náměstí jeho charakteristický, protáhlý tvar.
Milníkem v historii Černošína byla třicetiletá válka. Hrad Třebel podlehl zkáze při bitvě mezi císařskými oddíly a švédskou armádou. Městečko bylo téměř zničeno. Ve snaze o obnovu udělil Ferdinand III. Černošínu právo pořádání výročních trhů. V majetku rodu zůstal Černošín až do 17. století.
Roku 1732 byl ve středu náměstí dostavěn kostel a v roce 1873 povýšil František Josef I. Černošín na město. Jeho význam stoupl po vybudování císařské silnice na začátku 19. století. V tomto období dochází k rozmachu řemesel a průmyslu. Chloubou města se stává obuvnictví. Traduje se, že zde působilo sto mistrů obuvníků. Později ve městě vzniky dvě obuvnické továrny a koželužna.
Místa a zastavení
Nejvýraznější dominantou Černošína je kostel svatého Jiří. Ve své historii několikrát vyhořel a nejlépe tak ilustruje dramatické události, které se zde odehrály. Současnou barokní podobu získal až po konci třicetileté války. Stavba trvala dvacet pět let až do roku 1736. Kostel je situován do středu podlouhlého, mírně se svažujícího náměstí.
Atmosféru místa dotváří kašna vybudovaná v roce 1871 a sochy Sv. Floriana a Jana Nepomuckého.
Inspirativní a příjemnou atmosférou dýchá Černošínské muzeum s infocentrem. Sídlí ve starobylé faře nedaleko kostela. Jistě zaujme ukázkou tradiční ševcovské dílny nebo jinou tématickou výstavou.
Černošínsko jako na dlani
Ať už vyhledáváte poklidné pěší výlety, nebo dáváte přednost cyklistice, je Černošín ideální místo, kde začít.
Oblíbeným cílem výletů je 704 metrů vysoká Vlčí hora. Cestou projdete černošínským borem, který je vyhlášenou přírodní památkou, můžete prozkoumat zříceninu hradu Volfštejn s dochovanou věží nebo si prohlédnout barokní sýpku na Třebeli, která má ve zdech dělové koule z bitvy třicetileté války.
Černošín nabízí ve svém okolí několik značených tras. Po žluté značce můžete vyrazit na Krasíkov, po červené údolím řeky Mže a zelená značka vás provede podél Kosího potoka s poutavou naučnou stezkou.
Cyklisté si zde jistě najdou vhodný terén, protože Černošínsko spojuje plzeňské roviny s kopcovatější krajinou Tepelské vrchoviny. Město je křižovatkou cyklotras, které vás dovedou třeba na turisticky vyhledávaný zámek ve Svojšíně.
Komu po náročném výletě vyhládne, může doplnit energii v místním motorestu Vlčák.
Dáváte-li přednost společenskému a kulturnímu životu, naplánujte si návštěvu města na dobu pořádání „Dne řemesel", kde nakoupíte tradiční rukodělné výrobky, uvidíte řemeslníky při práci a vychutnáte bohatý kulturní program.
Kdo si chce užít atmosféru malebného městečka s několika zajímavými cíli v okolí, neměl by Černošín rozhodně opomenout.