Přejít na článek: Noční směna s městskou policií na vlastní kůži

Noční směna s městskou policií na vlastní kůži

Jednu víkendovou noc, konkrétně z pátku 16. srpna na sobotu 17. srpna, tachovský starosta Petr Vrána vyrazil s hlídkou městské policie na noční službu. Ta byla oproti jiným dnům klidnější, jak uvedli sloužící strážníci.

Činnost městské policie

Hlavní činnost strážníků městské policie během služby je výkon hlídkové činnosti po celém území města a v přilehlých osadách, se zaměřením na problematické lokality. Nejčastěji je kontrolováno dodržování obecně závazných vyhlášek. V Tachově především vyhláška o zákazu požívání alkoholu a jiných omamných látek na vybraných místech. Strážníci se ale také zaměřují na pravidla občanského soužití, veřejný pořádek a přestupky v dopravě. Samozřejmostí je spolupráce s dispečerem, který hlídky vysílá na konkrétní místa dle oznámení na tísňovou linku.

Mimo to hlídky také kontrolují a zajišťují městské objekty, jako např. rozhlednu, hřbitovy, příhradební uličky či tachovský zámek. Mezi jejich další povinnost patří také doručování úředních dopisů dle Správního řádu. Díky místní znalosti o výskytu osob v určitých lokalitách, jsou schopni dopisy doručit a zbytečně tak neprodlužovat úřední lhůty.
Denní i noční směny jsou v Tachově zabezpečeny 2 hlídkami po 2 strážnících.

Noční směna začíná

Začátek směny je ve znamení předávání si informací od předešlých hlídek a nutné administrativy s tím spojené. První výjezd je na popud asistentů prevence kriminality, kteří pomáhají tachovské městské policii monitorovat oblasti ve městě a informují je o možných přestupcích. Jednalo se o opilého spoluobčana v parku u autobusového nádraží, kde postačila domluva. Při pochůzce parkem, který je strážníky vnímán jako problémový, se hlídka setkala s dalšími popíjejícími, kteří byli také upozorněni na zákaz, a přestupky byly řešeny prozatím domluvou. Pokud je však strážníci příště opět přistihnou, legitimují a zjistí, že již jednou byli napomenuti, podruhé již přijde bloková pokuta. Komunikace s přítomnými je velmi důležitým zdrojem informací a díky ní je možné prohloubit místní znalost a získat potřebné informace o dané komunitě.

Následující hodiny služby se hlídky setkaly s hlučnou skupinou mladých na parkovišti u Tesca, se spícími opilci v různých lokalitách Tachova. Jedna hlídka také úspěšně doručila úřední dopis do zarostlé garáže, kde adresát bydlí. Během služby hlídky prošly a projely v podstatě celé území Tachova i přilehlé osady. Tím, že se nejedná o přesný rozpis hlídek a lokalit, je hlídková činnost nepředvídatelná a tím i úspěšnější ve zjišťování přestupků.

„Potvrdil jsem si, že činnost městské policie je náročná a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Neustále se setkávají s přestupci různého druhu, kteří se často chovají neurvale až agresivně. A mnohdy jsou pod značným vlivem alkoholu i jiných omamných látek,“ dodal k noční směně starosta Petr Vrána.
Během noci byla řešena řada přestupků v různých oblastech, zejména však porušování nočního klidu. Jiné závažnější přestupky nebyly zjištěny a směna proběhla celkem v poklidu.

Za přítomnost starosty během služby byl rád i vrchní strážník Jan Habrdle. "Jako městská policie určitě kvitujeme, když vedení města absolvuje se strážníky službu tak, jak reálně probíhá. Místy totiž obdržíme stížnosti na (ne)činnost strážníků, které musíme v kooperaci se starostou řešit. Ne vždy jsou stížnosti oprávněné a pan starosta tímto získal do činnosti určitý vhled a dovede si lépe představit, jaká činnost strážníků vypadá a že ne vždy mohou být strážníci na “každém rohu”, byť se v maximální možné míře snaží působit preventivně zejména tam, kde k problémům dochází. Tímto tedy děkujeme nejen za příslib dalších služeb vedení města se strážníky, ale zejména také za budoucí rozvoj městské policie," dodal vrchní strážník.

„Rád bych strážníkům poděkoval za jejich práci, velmi si toho vážím a jako město budeme usilovat o to, aby byla městská policie personálně i materiálně co nejlépe zajištěna. Je nutné si udržovat přehled o dění ve městě i v nočních hodinách z jiného pohledu, než občana. V budoucnu se jistě zúčastním nějaké další směny,“ shrnul starosta Petr Vrána.

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Noční směna s městskou policií na vlastní kůži