Přejít na článek: Polínský vrch (Polínko)
Zrušit hledání

Polínský vrch (Polínko)

Starý lom odhaluje tajemství sopečné hory s množstvím lezeckých tras

Častým cílem horolezeckých nadšenců je Polínský vrch. Na značených turistických cestách byste ho hledali marně. A to je škoda, protože Polínko, jak se vrchu familiárně říká, určitě stojí za návštěvu.

Sopečné stopy

Přírodní památka Polínský vrch je zajímavou geologickou lokalitou. Se svými 684 metry nad mořem je nejvyšším vrcholem Úterské pahorkatiny. Znalci hornin a sběratelé zajímavých kamenů si jistě přijdou na své, protože hora Polínko je tvořena pozůstatkem lávového příkrovu z nefelinického bazanitu. To je hornina sopečného původu, kterou najdete v okolí Milešovky, ale i na Havajských ostrovech.

Život na Polínku

Tuto stolovou horu objevili pravěcí lidé a zřídili si tam svá sídliště již v eneolitu. Nálezy keramiky vypovídají o osídlení i v době haštalské. O tom, jak se v pravěku na Polínku žilo, můžeme dnes jen spekulovat. Moderní člověk počátku dvacátého století se do historie hory zapsal svým charakteristickým způsobem. Ve strmých svazích vznikl lom, kde se těžil kámen na stavbu silnic.

Skalní lidé

Období dobývání kamene je dávno pryč, ale dvacetimetrová lomová stěna má stále nezaměnitelnou poetiku. Není tedy divu, že takové místo neušlo pozornosti milovníků skal. První zmínky o lezení na Polínské stěně se objevují v sedmdesátých letech minulého století. Od té doby tu i přes vysokou lámavost kamene vzniklo mnoho lezeckých cest. Stěna opatřená slaňovacími oky láká odvážné povahy ze širokého okolí.

Až dostanete chuť vyrazit na neobyčejné místo, které žije dobrodružstvím a kam vás turistické značky nezavedou, vezměte mapu a vydejte se na Polínský vrch. Určitě nebudete litovat.

Autor: Michal Binko

Polínský vrch (Polínko)
Polínský vrch (Polínko)
Další informace o tomto místě a jeho okolí najdete na webu TACHOVSKO.com
Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Polínský vrch (Polínko)
MUNIPOLIS
Novinky z úřadu přímo
do vašeho telefonu