Přejít na článek: Tachov jde příkladem v dalším vzdělávání

Tachov jde příkladem v dalším vzdělávání

Rozšiřující vzdělávání v digitálních kompetencích pro obyvatele Tachovska

Díky spolupráci škol a samospráv na Tachovsku je připravena široká nabídka vzdělávání pro všechny občany starší 18 let v oblasti digitálních kompetencí. Nabídka zahrnuje kurzy pro začínající grafiky, 3D tisk i programování a obsluhu CNC strojů a mnoho dalších. Finance jsou zajištěny z Národního plánu obnovy formou příspěvku v různé výši podle kategorie kurzu. Cílem programu je zvýšit vzdělanost a konkurenceschopnost v regionu.

Digitální kompetence a jejich využití

Schopnost orientovat se v digitálním prostředí, zacházet s technologiemi a současně mít nadhled nad tím, co všechno kolem nás ovlivňují, to vše jsou digitální kompetence. V připravených kurzech můžete získat zcela nové znalosti v oblasti nových technologií nebo prohloubit ty současné. To vám může pomoci získat stabilnější místo na pracovním trhu.

Spolupráce v regionu

Mimořádná nabídka kurzů vznikala půl roku a je výsledkem široké spolupráce mnoha subjektů. Hlavním organizátorem je město Tachov, v čele s místostarostkou Mg. Vendulou Machovou. „Tento projekt je šance pro naše obyvatele se vzdělat v oblasti počítačových dovedností za velmi symbolický poplatek, právě díky příspěvkům. Kurzy jsou jak pro začátečníky, tak i pro odborníky. Věřím, že každý si najde to své,“ dodává Vendula Machová. Město Tachov spolupracuje s Regionální rozvojovou agenturou Plzeňského kraje, městem Bor, městem Planá, Střední průmyslovou školou Tachov Světce, Střední živnostenskou školou Planá, Střední školou Bor, Úřadem práce a Regionálním vzdělávacím střediskem (REVIS) v Tachově.

Nabídka vzdělávacích kurzů

Výsledkem spolupráce je široká nabídka vzdělávacích kurzů, které nabízejí jak střední školy v regionu, tak REVIS. Kurzy vycházejí ze zaměření samotných škol a jsou koncipovány tak, aby je školy mohly kvalifikovaně nabídnout. Vzdělat se můžete například v programování a obsluze CNC strojů pod záštitou Střední školy Světce. Rekvalifikační kurz pracovníka grafického studia připravuje REVIS. Kurz elektronické komunikace s úřady, tzv. eGovernment nebo víkendový kurz 3D tisku nabízí Střední škola živnostenská Planá. Střední škola Bor přichází s DIGI – AKADEMIÍ, která vás zasvětí do základní obsluhy počítače.
Kurzy jsou rozděleny do dvou kategorií. První jsou rekvalifikační kurzy, které jsou plně hrazeny, druhou kategorií jsou kurzy dalšího vzdělávání. Zde je nutný doplatek okolo pětiny celkové ceny kurzu, stát zde přispívá ve výši 82% ceny kurzy.

Jak a kde je možné se přihlásit?

Možnost rekvalifikačních kurzů a dalšího vzdělávání je otevřena pro kohokoliv, kdo je starší 18 let, ať už je student, pracující či senior. U studentů jen není možné se zapsat na kurz se stejnou tematikou, kterou aktuálně studuje.

Identita občana

Prvním krokem je založení si online Identity občana, bez které nelze dále pokračovat. Se založením jsou připraveni vám pomoci poskytovatelé kurzů, radu najdete i u kontaktní osoby na Úřadu práce v Tachově; G. Aubrechtová, 950 1696 343.

Výběr kurzu

Poté si na stránkách www.mpsv.cz/jsem-v-kurzu vyberete kurz, který chcete absolvovat a přihlásíte se na něj přímo online, právě pomocí Identity občana.
V online formuláři je nutné zaškrtnout v sekci doplňujících informací, že žádáte o zařazení do evidence zájemců o zaměstnání a po ukončení kurzu chcete být z dané evidence vyřazen.
Následně Úřad práce do 30 dnů potvrdí vaši přihlášku. I z tohoto důvodu je přihlášení do kurzů uzavíráno 3o dní před jejich začátkem. Po zápisu do kurzu a potvrzení příspěvku od Úřadu práce je třeba splnit 100% docházky do kurzu, jinak si kurz hradí účastník celý sám.
„Pokud si zájemci nebudou vědět rady s přihlášením do kurzů, které pořádáme, mohou se na mě obrátit. Ráda jim s přihláškou pomohu,“ dodává ředitelka REVISU Alexandra Hrušková. Bližší informace k samotným kurzům poskytují přímo jejich poskytovatelé. Kontakty na ně najdete v přiloženém letáku. Zde také najdete shrnutí informací k přihlášení a nabídku vypsaných kurzů.

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Tachov jde příkladem v dalším vzdělávání