Přejít na článek: Tachov přivítal trojnásobného medailistu z Paříže Davida Kratochvíla

Tachov přivítal trojnásobného medailistu z Paříže Davida Kratochvíla

Včerejší odpoledne (10. září) na nádvoří tachovského zámku patřilo fanouškům a příznivcům plavce a paralympijského vítěze Davida Kratochvíla. Ten ve svých 16 letech na svých prvních paralympijských hrách získal hned 3 medaile – zlatou, stříbrnou a bronzovou. Tachované se sešli v hojném počtu a jejich mohutné skandování a fandění vytvořilo tu pravou atmosféru.

Příjetí paraolympijského vítěze na tachovském zámku

David Kratochvíl dorazil na zámek těsně po 16. hodině a společně s rodiči byl přijat vedením města v zámecké obřadní síni. Zde na něj čekal jeho první trenér Rudolf Hutta, který se mu věnoval až do jeho 13 let. Setkání bylo plné vzpomínek i vděku. Gratulace přijal David a jeho rodiče samozřejmě i od starosty města Petra Vrány, který byl hlavním organizátorem přijetí. David se také podepsal do kroniky města. Mezi hosty byl i hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, který mimo osobní gratulace dodal, že při tak slavnostní chvíli v obřadní síni v Tachově je podruhé, poprvé to bylo během setkání s prezidentem. Na Kratochvílovi čekali také novináři, kteří je důkladně vyzpovídali.

Medaile s částí Eiffelovy věže

Na zámku bylo pro Davida připraveno také malé překvapení v podobě keramických výrobků z dob, kdy navštěvoval ZUŠ Tachov. Shodou okolností zde byla i vymodelována Eiffelova věž. A právě kus Eiffelovy věže je v každé medaili z olympiády v podobě jejího středu. Váha všech tří medailí dohromady je na krku znát, je to přes 1,5 kilogramu. Na medailích je také vyraženo Braillovým písmem „Paříž 2024“. Aby nevidomí lehce rozeznali, o jakou medaili se jedná, je na každé vystouplý proužek dle konečného umístění (1 proužek – zlatá, 2 proužky – stříbrná a 3 proužky – bronzová).

Přivítání fanoušků

Během toho se již na nádvoří rozjela hudba v podání kapely DM Band, která vystoupila bez nároku na honorář. V pozadí na obrazovce běžely záznamy Davidových závodů z paralympiády a slovem vše doprovázel moderátor akce Josef Kožnar.

Při blížící se 17. hodině se na scéně objevili bubeníci z Bandy la Forte a připravili fanoušky na hlavní bod programu – přivítání paralympijského vítěze. Davy přivítaly Davida, jeho rodiče i trenéra Rudolfa Huttu na pódiu bouřlivým potleskem a skandováním. Atmosféru hrdosti podtrhla česká hymna v podání Diany Vránové. Tento moment byl asi tím nejdojemnějším během celého odpoledne. Poté následovala série rozhovorů, jak s rodiči, s trenérem, tak i s Davidem. Vedení města ocenilo nejen samotného Davida, ale poděkovalo i věcnými dary i jeho rodičům. Hlavní podporou města bylo pro Davida umožnění trénovat v krytém bazénu i přes léto, který se z důvodu termínu paralympiády na období letních prázdnin neuzavřel.

Konec akce se nesl v duchu autogramiády. David i jeho maminka Stanislava byli doslova v obležení fanoušků, kteří si přáli podpis či fotografii s Davidem. David se dokonce v ten den učil i kratší verzi svého podpisu, aby byl při podepisování rychlejší a mohl tak vyjít vstříc opravdu všem.

„Za celé vedení města bych chtěl poděkovat Davidovi a jeho rodičům za skvělou reprezentaci města Tachova. Jsme na něj opravdu hrdí a bude u nás mít stálou podporu. Také bych chtěl moc poděkovat všem, kteří dorazili na zámecké nádvoří. Bylo nás tam opravdu hodně a bylo to slyšet. Atmosféra byla neuvěřitelná a musím přiznat, že při poslechu české hymny a při pohledu na plné nádvoří jsem byl opravdu dojatý. Díky, Tachove!,“ dodal závěrem starosta města Petr Vrána.

Přejít na hlavní navigaciPřejít na začátek článeku: Tachov přivítal trojnásobného medailistu z Paříže Davida Kratochvíla